Jäsenkirje 135

Bravissimo suosittelee: vietä vappua kaupunginorkesterin kanssa. Vapputanssiaiset kaupungintalon aulassa 1.5. klo 14 alkaen. Vytautas Lukocius johtaa, solistina tangokuningatar Maria Tyyster.

Idän pikajunan kyydissä itämaisin sävelin
17.5. Lappeenranta-salissa klo 19. Johtaja-solistina klarinettitaituri Kari Kriikku, kitaran ja turkkilaisen ud-luutun taitaja Pekka Nylund sekä lyömäsoittimet hallitseva Sami Koskela.

Bravissimo ry:n kokous Cafe Mariassa
Yhdistyksen vuosikokous pidettiin maanantaina 16.4. klo 16 alkaen. Kokouksessa käsiteltiin yhdistyksen nimenmuutos ja hyväksyttiin uudet säännöt. Entinen Lappeenrannan musiikinystäväin yhdistys ry. on nyt Bravissimo ry. Yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin Rauni Lallo ja hallituksen jäseniksi Jorma Silvonen, Irene Keronen, Ilkka Keronen, Marketta Hartikainen, Kirsti Leppänen ja Rauni Mali. Varajäseniksi valittiin Pirkko Suninen ja Hannele Karhula. Yhdistyksen jäsenmaksuksi vahvistettiin 15 euroa/vuosi.

Bravissimo oli kutsunut vuosikokoukseen kaupunginorkesterin kontrabasson soittajan Helka Seppälän kertomaan soittamisestaan ja soittimestaan, opiskelustaan ja tulevaisuuden suunnitelmistaan. Helka Seppälä valloitti yleisön välittömällä olemuksellaan esitellessään eloisasti ja humoristisesti jättimäisen soittimensa salaisuuksia ja vaatimuksia. Bravissimo toivotti Helkalle menestystä hyvin alkaneelle muusikon uralle!

Kaakon Kamarimusiikki Festivaali 3-7.7.
Imatran Konserttihovin tukiyhdistys Konsa ry. tarjoaa bravissimolaisille mahdollisuuden osallistua kamarimusiikkifestivaaliin yhteisellä bussimatkalla Virolahdelle torstaina 5.7.2018.

”Taiturit Hovissa”- konsertin paikka on Harjun päärakennuksen pianosali Katariinankuja 19 Ravijoki. Konsertin ohjelmassa on Toivo Kuulan Barcarole soolopianolle, Anton Reichan variaatiot fagotille ja jousikvartetolle, Beethovenin pianotrio B-duuri, Rossinin aarioita Sevillan parturista kahdelle fagotille (!) ja Antonio Bazzinin La Ronde des Lutins. Kysy aikataulusta ja kustannuksista Konsa ry:n puheenjohtajalta Jarmo Ikävalkolta puh. 040 756 5812 tai sähköpostitse jarmoikavalko@gmail.com tai Rauni Malilta rauni.mali@gmail.com.

Ohessa Bravissimon vuoden 2018 jäsenmaksun 15 e pankkisiirtolomake.

Bravissimo ry toivottaa kaikille yhdistyksen jäsenille oikein hyvää kevättä ja kesää.

Yhteystiedot: Rauni Lallo (puheenjohtaja) 040 551 0131, Jorma Silvonen (varapuheenjohtaja) 050 326 6995, Kirsti Leppänen (sihteeri) 050 354 4855, Rauni Mali (tiedottaja) 040 828 6560, Irene Keronen (rahastonhoitaja) 040 569 5969, Ilkka Keronen (kirjanpitäjä) 040 521 6593, Marketta Hartikainen (hallituksen jäsen) 040 841 6163.Kommentit

Yhteydenottolomake

Nimi

Sähköposti *

Ilmoitus *